Dojazd

Dojazd samochodem

Od granicy Polski (z Cieszyna) do Makarskiej jest 1 129 km, co oznacza, że można do niej dojechać w ciągu około 10-11 godzin. Jednak osoby mieszkające w bardziej odległym zakątku Polski muszą się liczyć z kilkoma dodatkowymi godzinami, co często uniemożliwia pokonanie tego dystansu w ciągu jednego dnia. Dla osób które nie chcą się katować jazdą bez zatrzymywania od świtu do nocy, dobrym rozwiązaniem jest znalezienie noclegu i przenocowanie gdzieś „na trasie”.

Jadąc do Makarskiej mamy do wyboru dwa wariantów tras prowadzących przez różne kraje, oto one:

Przez Czechy, Austrię i Słowenię

Najpopularniejszą, a zarazem polecaną przeze mnie trasą do Chorwacji i Makarskiej jest wariant przez Czechy, Austrię i Słowenię. Kierujemy się kolejno na miasta: Cieszyn, Ołomuniec, Brno, Wiedeń, Graz, Maribor, a w Gruśkoyje przekraczamy granicę słoweńsko – chorwacką. Po drodze (jadąc samochodem osobowym ważącym poniżej 3,5 t) musimy się liczyć z następującymi opłatami (dane aktualne w 2015 roku – w nawiasach ceny PZM zawierające marżę handlową):

– Winieta Czeska: 10-o dniowa kosztuje 310 CZK (62,10 PLN), a miesięczna 440 CZK (83,50 PLN)
– Winieta Austriacka: 10-o dniowa kosztuje 8,70 Euro (51,50 PLN), a 2 miesięczna 25,30 Euro (127,50 PLN)
– Winieta Słoweńska: 7-io dniowa kosztuje 15 Euro (83,50 PLN), a miesięczna 30 Euro (151,00 PLN)
– Opłaty za autostrady w Chorwacji: odcinek z Zagrzebia do Splitu to koszt 174 kn (ok. 95 zł)

Wybierając tę drogę na nocleg można zatrzymać się np. w czeskim Mikulovie (przy okazji można zobaczyć bardzo ładną starówkę i zamek), gdzie ceny noclegów oscylują wokół stu – stu kilkudziesięciu złotych za dwuosobowy pokój.

Jadąc na dwa tygodnie łącznie (nie licząc autostrad w Chorwacji) za winiety obowiązujące w obie strony zapłacimy 337,50 PLN, a czas jazdy (nie licząc postojów) od granicy Polski (Cieszyn) do Makarskiej powinien wynieść około 10-11 h.

Przez Słowację i Węgry

Drugim wariantem, mniej popularnym (ze względu na gorszy stan dróg i mniej autostrad), ale tańszym jest droga przez Słowację i Węgry. W tym przypadku powinniśmy kierować się po kolei na następujące miasta: Chyżne, Ruźomberok, Bańska Bystrzyca, Zwoleń, Budapeszt, a granicę węgiersko – chorwacką przekroczyć w Gorićanie. Jeżeli wybierzemy tę trasę będą obowiązywały nas następujące opłaty:

– Winieta Słowacka: 10-o dniowa kosztuje 10 Euro (55,50 PLN), a miesięczna 14 Euro (74,00 PLN)
– Winieta Węgierska: 10-o dniowa kosztuje  2 975 HUF (68,50 PLN), a miesięczna  4 780 HUF (101,50 PLN)

Jadąc na dwa tygodnie łącznie (nie licząc autostrad w Chorwacji) za winiety obowiązujące w obie strony zapłacimy 175,50 PLN, natomiast czas jazdy (nie licząc postojów) od granicy Polski (Chyżne) powinien wynieść ok 12-13 h. W tym przypadku możemy zatrzymać się na nocleg w okolicach Budapesztu – miasta, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Pokój dwuosobowy w Budapeszcie można wynająć już za kilkadziesiąt złotych, co również może stanowić sporą oszczędność w wakacyjnym budżecie.

Dojazd autokarem

Koszt samego dojazdu autokarem (tam i z powrotem) do Makarskiej oscyluje wokół 350-400 PLN od osoby. Przejazdy oferują różne biura podróży, na trasie kursują także regularne linie autokarowe.

Przylot samolotem

Latem na trasie Polska – Chorwacja (najbliższe lotnisko jest w Splicie) kursuje wiele samolotów, a ceny biletów rozpoczynają się od ok. 2000 zł za przelot jednej osoby w obie strony. Samolotem możemy dostać się do słonecznej Chorwacji w ciągu zaledwie kilku godzin, ale nie jest to rozwiązanie korzystne cenowo, a oprócz tego nieodpowiednie dla osób, które lubią zabierać ze sobą na wakacje dużo bagażu – zabranie ze sobą samolotem leżaków, rozkładanych parasoli i tym podobnych „mebli plażowych” raczej nie wchodzi w grę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *